SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Tekanna 12735299
nr 1273 5299
Tekanna
silver, 1800-tal. Höjd: ca 19 cm, bruttovikt: 725g
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.800 kr
måndag 2 september 2019
kl 20:14:54
3.000 kr
3.600 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver